Minikonference 3 tváře spravedlivé tranzice

O práci a pracovním trhu

13. listopadu 2024
9.00–17.00

Cirkulární HUB, Praha 1

Jak rozumíme tomu, co znamená udržitelná práce?

Koho se dotkne změna práce v souvislosti s klimatickou krizí?

Kdo z nás může říct, že má „důstojnou“ práci?

Prací trávíme minimálně jednu třetinu svého dne. To už stojí za zamyšlení! Přijďte se s námi podělit o to, jak nad svou prací přemýšlíte, a poslechnout si inspirativní hosty*ky!

Zaměstnanci jako klíč ke spravedlivé tranzici

Zaměstnanci a zaměstnankyně tvoří většinu pracovní síly, ale v diskuzi o udržitelné transformaci nejsou (moc) slyšet. A o slovo se ani nehlásí. Jak to změnit?

V příspěvcích našich
hostek a hostů se podíváme na práci a pracovní trh v souvislostech – od minulosti přes současnost až po budoucnost.

Co vás čeká?

VYSTUPUJÍCÍ

Kateřina Nedbálková

Socioložka Kateřina Nedbálková se věnuje podobám současné práce. Publikovala knižní hloubkové zkoumání fungování obuvnické továrny Tichá dřina: dělnictva a třída v továrně Baťa a knihu Pracovat, která sleduje, co všechno práce může pro různé lidi znamenat. V přednášce se zaměří na specifika českého pracovního trhu, společenské třídy a možnosti, které práce v současnosti vlastně skýtá.

Lucie Trlifajová

Antropoložka a analytička sociálních politik v Sociologickém ústavu AV ČR a v Centru pro sociální otázky – SPOT. Je spoluautorkou Výpočtu minimální důstojné mzdy pro ČR. Ve svém výzkumu se zaměřuje především na problematiku prekarizace, nerovnosti, blahobytu či dluhů a jejich dopadu na společnost.

Linda Kunertová

Ekonomka se specializací na pracovní trh. Současně působí jako socioekonomická analytička v Evropské Komisi na oddělení Zaměstnanosti a zaměřuje se na výzkum a policy-making v otázkách sociálních dopadů klimatické krize a měnící se ekonomiky. Zabývá se ale také tématy jako je lidský kapitál a ekonomické nerovnosti a má zkušenosti jak z think-tanků (RAND) tak z neziskového sektoru.

Jan Školník

Český podnikatel a filantrop, ředitel firmy Hobra – Školník a spoluzakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska. V rámci filantropických aktivit se dále věnuje umění, vědě a rozvoji občanské společnosti.

DISKUZE U KULATÝCH STOLŮ

Příležitost aktivně se zapojit a sdílet názory k tématům konference. Společně se budeme snažit najít odpovědi na otázky:

– Jak se udržitelnost propisuje do práce v byznysovém, ne*ziskovém a veřejném sektoru?
– Co se daří a jak to dál podpořit?
– Co naopak drhne a jak to odblokovat?

KUPUJTE LÍSTKY

Nepropásněte jedinečnou příležitost být součástí dialogu o budoucnosti práce a udržitelnosti.

Vstupenku za 99 Kč zakupte přes portál GoOut.cz

O 3 tvářích spravedlivé tranzice

Akce volně navazuje na první ročník konference v roce 2023. Jejím dlouhodobým cílem je přinášet odpovědi na otázku role organizací v komerčním, neziskovém a veřejném sektoru v procesu spravedlivé tranzice.
Tranzici chápeme obecně jako systémovou změnu, která má za cíl zajistit zdravou planetu a stabilní společnost; neomezujeme se „pouze“ na téma uhelných regionů, se kterými bývá nejčastěji termín spravedlivé tranzice spojován.

Organizátoři

Spolek Doughnut Czechia ve spolupráci se spolkem ROSPUK 
Skupina expertů*tek i aktivních nadšenců*kyň, která chce podporovat spravedlivý přechod k udržitelné ekonomice. Vytváříme příležitosti pro vzdělávání a osvětu v oblasti spravedlivé tranzice vycházející z konceptu Doughnut Economics.

Designérské studio Pábení
Pábení je designérské studio zaměřené na utváření odolných organizací a prosperujících služeb. Věnuje se inovacím v komerčním, neziskovém i veřejném prostoru. Jejich práci silně provází respekt k potřebám lidí a planety.